Avizeciler Sitesinin Hikayesi

Şişhane, geçmişten gelen geleneği ile İstanbul’un avize pazarı, piyasası olarak bilinmektedir. Şişhanede hem yerel yapım hem de ithal ürünleri bulmak mümkündü. Şişhane ülkemizin toptan tüccarlarının, mimari projelere özel avize arayan mimarların, dekoratörlerin ezelden beri uğrak yeridir. Evinin mobilyasına uygun özel avizeler arayan meraklıların da her daim uğrak yeri olmuştur Şişhane. Ülkemizden avize alıp kendi ülkesine götürmek isteyene ihracat müşterilerinin de kendilerine tedarikçi aradıkları, buldukları gözde avize ticaret bölgesi idi.

Beyoğlu’nun zamanla bir turistik çekim semti haline gelmesi ile, ülkemizin nüfusunun artışı ile, avize çeşitlerinin artması sonucunda Şişhane’nin binalarının sergileme açısından yetersiz kalması ile, sektöre yeni girenlerin yer bulma konusunda sıkıntı yaşaması ile zamanla avizeciler Şişhane’nin tarihi binaları içinde kendilerini sıkışmış hissetmeye başladılar.

Yeni bir yer arayışının sonucunda eski adıyla Küçükköy bölgesinde, Küçükköy Avizeciler Sanayi sitesi 120 ayrı birimde toplam 30.000 m2 kapalı alanda kurulur. Bu haliyle Avizeciler Sanayi Sitesi ülkemizin ilk ve tek Avizeciler Sitesidir

Avizeciler Sanayi Sitesi, 120 ayrı birimde toplam 30.000 m2 kapalı alanda kurulan Türkiye’nin ilk ve tek Avizeciler Sitesidir.

İlk başta amaç üretim atölyelerinin bu bölgeye taşınmasıdır. Ancak zamanla sektörün büyümesi ile site içinde şık mağazalar kurulur, ihracat genişler, toptan ticaret genişler, projelere özel ürün yapan üreticiler sergileme alanına ihtiyaç duymaya başlar.

Zamanla Avizeciler sitesi imalathanelerden ziyade birbirinden şık, birbirinden güzel mağazalardan oluşan bir alışveriş merkezi halini almaya başlar.

Bölgedeki idari değişimler sonucunda oluşan Sultangazi Belediyesi’nden sonra, Küçükköy Avizeciler Sanayi Sitesi’de isim değiştirerek son haliyle Sultangazi Avizeciler Sitesi ismini benimser.

Menü